ADCC-MOLDOVA CAMPIONATUL NAȚIONAL 19.OCTOMBRIE.2019 ed. a IV-a

Campionatul  Național de Grappling ( No-Gi ) ed. a IV-a pe regulile ADCC  va fi organizat la data de 19 Octombrie  2019 în Republica Moldova, mun.Chișinău, Adresa: bd.Decebal 72/2 MD-2038 –,,Olimpia” Centrul Sportiv de Pregătire a Loturilor Olimpice.

Competiția este deschisă oricărui practicant de arte marțiale sau sporturi de contact, indiferent de Club sau Federație.

CAMPIONATUL ESTE STIL TURNEU; NUMAI CÂȘTIGĂTORUL TRECE ÎN RUNDA URMĂTOARE.

Scopurile şi obiectivele desfăşurării.

• Selectarea membrilor lotului Național de Seniori la proba Grappling.

Organizatorii Turneului: Federația de Grappling-ADCC din Republica Moldova;

- Ministerul Educației, Culturii și Cercetării a Republicii Moldova;

- Federația Europeană de Grappling-ADCC EUROPE

DOAR PENTRU Juniori și Adulți (B) începatori: Arbitrii vor opri lupta în cazul în care se aplică o durere-finalizare (submission) și este prea periculos pentru luptător, chiar în cazul în care luptător nu a renunțat încă . Decizia arbitrului nu poate fi anulată.

Puncte (Punctele pozitive):

Fiecare poziție trebuie să fie fixată timp de 3 secunde sau mai mult, fiind în afara oricărui pericol de supunere-durere-finalizare  pentru punctele care urmează să fie atribuite.

Cum poţi câştiga lupta:

• Dacă adversarul renunță sau arată acest fapt prin lovirea (tapping) piciorului, brațului, covorului sau verbal (eu am renunțat).
  • Dacă arbitrul din centru simte că unul din luptători nu este în stare să se apere, sau simte că viata lui e în pericol, atunci arbitrul va declara cîstigătorul.
  • Dacă un luptator a încalcat regulamentul , el va fi descalificat de arbitru.

Poţi câştiga prin:

• Supunere-Finalizare (Submission).
  • Puncte.
  • Decizia arbitrului./ Decizia arbitrului nu poate fi anulată.

Limitele de Timp:

• Începători Adulți (Clasa-B) Juniori/Master: Rundele de calificare şi finala - 5 minute, primele 2 minute nu sunt punctate, dar punctele negative se numară de la începutul până la sfîrșitul luptei,  punctele se acumulează după a doua minută până la sfîrșitul luptei, cât şi în timpul suplimentar, 2 minute timp suplimentar dacă există o egalitate cu nici un avantaj (maximum permis este un timp suplimentar pentru o luptă);
  • Adulți Avansați (Clasa-A) Rundele de calificare - 6 minute primele 3 minute nu sunt punctate, dar punctele negative se numară de la începutul până la sfîrșitul luptei, punctele se acumulează după a treia minută până la sfîrșitul luptei, cât şi în timpul suplimentar, 3 minute timp suplimentar dacă există o egalitate cu nici un avantaj (maximum permis este un timp suplimentar pentru o luptă) . Finala - 8 minute, primele 4 minute nu sunt  punctate, dar punctele negative se numară de la începutul până la sfîrșitul luptei. Punctele pozitive se acumulează după a patra minută pîna la sfîrșitul luptei, cât și în timpul suplimentar, 4 minute timp suplimentar dacă există o egalitate cu nici un avantaj (maximum permis este un timp suplimentar pentru o luptă) .

Categoriile de greutate și Ora de începere:

• Explicarea Regulamentului ora 9:30 .
  • Categorie Băieți Ora 10:00 (a.n. 2004-2003): -50kg, -55kg, -60kg, -65kg, -70kg, -75kg, -80kg, +80kg.
  • Categorie Fete (a.n. 2004-2003) -50kg,-55kg, +55kg;
  • Categorie Băieți Ora 12:00 (a.n. 2002-2001) -50kg, -55kg, -60kg, -65kg, -70kg, -75kg, -80kg, +80kg.
  • Categorie Fete (a.n. 2002-2001) -50kg,-55kg, +55kg;
  • Categorie Adulți (,,B,, a.n. 2000) începători ora 14:00 +18 ani : -60kg, -65kg, -70kg, -76kg,- 83kg, -91kg, -100kg, +100kg
  • Categorie Fete +18: -55kg, -60kg, +60kg.
  • Categorie Master (a.n. 1984) intermediari : -60kg, -65kg, -70kg, -76kg,- 83kg, -91kg, -100kg, +100kg
  • Categorie Adulți (A) avansați +18ani : -60kg, -65kg, -70kg, -76kg,- 83kg, -91kg, -100kg, +100kg

Important: Nota, în Atenția la cântar:

·           Cântarul  va fi la ora 9:00 sau înainte de prima luptă.

( nu se acceptă nici o toleranță și taxa  de înscriere nu se înapoiază )

Vom fi obligați să luăm măsuri dure în absența toleranței, respectului, prezenței unei amenințări fizice sau a abuzului verbal al arbitrului sau organizatorilor turneului, pentru a menține ordinea la turneu. Dacă vreunul dintre antrenori, părinți sau sportivi amenință sau insultă arbitrul sub orice formă, în primul rînd vor fi pedepsiți sportivii cu -1 punct , punctele negative se vor acorda de 2-ori după sportivul va fi descalificat din luptă, dacă se repetă, echipa lor va fi pedepsită pe o perioadă de timp de la toate turneele petrecute în viitor de Federația de Grappling-ADCC.

Luptători trebuie să aibă la sosire:

·           ID-ul (pașaport, permis de conducere etc.).

·           Echipamentul trebuie să fie curat și în formă bună.

·           Unghiile scurt tăiate.

·           Participanții sunt anunțați cu două lupte înainte de propria luptă, încat o  pereche luptă, următoarea pereche este în așteptare la spatele tabelului de punctaj și a treia pereche este la cântar cu unul din arbitri.